Rekrutacje są jednym ze strategicznych obszarów funkcjonowania firmy. Na konkurencyjnym rynku, walka toczy się nie tylko o klientów, ale również o pracowników. Na etapie funkcjonowania rynku pracownika, pozyskanie wartościowych pracowników, decyduje często przewadze konkurencyjnej firmy.

W jaki sposób pozyskiwać zatem talenty w sytuacji, w której:

 • przestały działać tradycyjne metody pozyskania kandydatów, tj. ogłoszenia o pracę,
 • ponad 80% kandydatów pozyskiwanych przez firmy to kandydaci bierni, którzy nie aplikują na ogłoszenia o pracę,
 • rekrutacja jest bardzo pracochłonnym procesem, który angażuje duże zasoby czasowe oraz finansowe pracodawcy,
 • sam proces weryfikacji kandydatów może być obarczony dużym błędem, co może skutkować błędną decyzją związaną z zatrudnieniem i powodować koszty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jednym ze sposobów, pozyskania wartościowych talentów oraz ograniczenia ryzyka podjętej błędnej decyzji jest skorzystanie przez firmę z odpowiedniej, profesjonalnej usługi rekrutacji, jaką może zapewnić agencja rekrutacyjna BestHR.
Firmy, które poszukują pracowników na specjalistyczne stanowiska menadżerskie oraz specjalistyczne korzystają z usług agencji rekrutacyjnych, ponieważ pozwala im to skoncentrować się na swoich głównych działaniach. Dzięki współpracy z firmą rekrutacyjną firma może zyskać:

 • Oszczędność czasu – agencja rekrutacyjna przeprowadza wstępną selekcję kandydatów, co pozwala firmie na zaoszczędzenie czasu i zasobów.
 • Szeroki dostęp do kandydatów – agencje rekrutacyjne posiadają bazy danych z wykwalifikowanymi kandydatami, co pozwala na szybsze i łatwiejsze znalezienie odpowiedniego kandydata, np. agencja rekrutacyjna BestHR ma bazę zawierającą ponad 150 000 pracowników.
 • Sieć kontaktów – agencje rekrutacyjne posiadają szeroką sieć kontaktów w branży, co pozwala im na zdobycie informacji o kandydatach i ich dostępności. Networking jest główną metodą pracy rekruterów.
 • Portale internetowe i social media – agencje rekrutacyjne korzystają z różnych portali internetowych i mediów społecznościowych, aby zwiększyć zasięg ofert pracy.
 • Doświadczenie w selekcji – agencje rekrutacyjne posiadają doświadczenie i wiedzę na temat rynku pracy i branży, co pozwala im na lepszą ocenę kwalifikacji kandydatów. W rekrutacji agencje stosują specjalistyczne sposoby weryfikacji kompetencji kandydatów i stosują testy selekcyjne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w agencjach, takich jak BestHR pracują konsultanci, którzy posiadają ponad 10 letnie doświadczenie w obszarze rekrutacji oraz stosują zaawansowane metody i narzędzia specjalistyczne do weryfikacji kompetencji kandydatów.
 • Pomoc w negocjacjach – agencje rekrutacyjne pomagają w negocjacjach wynagrodzenia i warunków zatrudnienia, co pozwala firmie na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie potencjalnych nieporozumień na etapie finalizacji współpracy z kandydatem.
 • Budowa wizerunku na rynku wśród kandydatów – odpowiednio dobrana agencja poprzez merytoryczne i profesjonalne kontakty z kandydatami buduje profesjonalny wizerunek pracodawcy na rynku. Np. agencja rekrutacyjna BestHR przykłada bardzo dużą rolę do Candidate experience, poprzez udzielanie kompletnej informacji zwrotnej kandydatom biorącym udział w rekrutacji.
 • Usługi dodatkowe – agencje rekrutacyjne często oferują dodatkowe usługi, takie jak doradztwo w sprawach HR. Firmy mogą skorzystać z profesjonalnego konsultingu HR, który pozwoli firmie na zoptymalizowanie kluczowych obszarów w obszarze HR.
 • Skuteczność – agencje rekrutacyjne mają doświadczenie w skutecznym prowadzeniu procesów rekrutacji, co pozwala firmie na znalezienie odpowiedniego kandydata w krótkim czasie. Przykładowo, firma BestHR prowadzi procesy rekrutacyjne, z terminem realizacji 6 tygodni od rozpoczęcia zlecenia, i posiada skuteczność na poziomie 98%.
 • Oszczędność – w przypadku większość procesów rekrutacyjnych prowadzonych samodzielnie przez pracodawcę jest droższa niż zlecenie jej agencji rekrutacyjnej. Prowadzenie rekrutacji wewnętrznie wymaga poświęcenia więcej czasu i zasobów, takich jak praca działu HR lub oddelegowanych managerów, narzędzi do rekrutacji i reklamy, co może prowadzić do wyższych kosztów. W przypadku agencji rekrutacyjnej koszty te wpisane są w całkowity koszt rekrutacji.

W rezultacie, wybór między samodzielną rekrutacją a korzystaniem z agencji rekrutacyjnej zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i sytuacji firmy. Niemniej dobrze wybrana agencja rekrutacyjna zapewni firmie dostęp do talentów w szybkim okresie czasu, bez angażowania zasobów firmowych i wysoką jakość obsługi, wraz z budowaniem pozytywnego wizerunku firmy na rynku pracowników.

Więcej informacji na temat działania agencji i możliwości współpracy, uzyskasz od naszego konsultanta: https://besthr.pl/kontakt/